PITTSBURGH, PA

Christmas Mass Times 2018

The following is a listing of Christmas Eve and Christmas Day Mass times that were submitted by parishes throughout the diocese. Parishes are listed by vicariate and within their grouping.

Abbreviations:

CE:Christmas Eve

CD:Christmas Day

VICARIATE 1

BELLEVUE/EMSWORTH/FRANKLIN PARK

Assumption, Bellevue

St. John Neumann, Franklin Park

Sacred Heart, Emsworth

CE:Assumption, 4 p.m., 10 p.m.; St. John Neumann, 4 p.m. (two Masses), 8 p.m., 11 p.m.; Sacred Heart, 6 p.m. (children's Mass).CD:Assumption, 10 a.m.; St. John Neumann, 9 a.m., 11 a.m.; Sacred Heart, 10:30 a.m. (with choir).

ETNA/GLENSHAW/MILLVALE

All Saints, Etna

St. Bonaventure, Glenshaw

Holy Spirit, Millvale

St. Nicholas, Millvale

CE:All Saints, 4 p.m. (children's choir); St. Bonaventure, 4 p.m., 4:05 p.m., 7 p.m. and midnight; Holy Spirit, 4 p.m. (children's Mass); St. Nicholas, 9 p.m. (Croatian Mass).CD: All Saints, 9 a.m.; St. Bonaventure, 11 a.m.; Holy Spirit, 10 a.m.; St. Nicholas, noon.

ALLISON PARK/GLENSHAW

St. Mary of the Assumption, Glenshaw

St. Ursula, Allison Park

CE:St. Mary, 4 p.m., 6 p.m., 10 p.m.; St. Ursula, 4 p.m., 6 p.m.CD:St. Mary, 9 a.m., 11 a.m.; St. Ursula, 8 a.m., 10 a.m.

OBSERVATORY HILL/PERRYSVILLE/ROSS/WEST VIEW

St. Athanasius, West View

Incarnation of the Lord, Observatory Hill/Perry North

St. Sebastian, Ross Township

St. Teresa of Avila, Perrysville

CE:Each parish will have 4 p.m. Mass, along with St. Athanasius, 10 p.m.; St. Sebastian, 6 p.m., midnight; St. Teresa, 10 p.m.CD:St. Athanasius, 8 a.m.; Incarnation, 9 a.m.; St. Sebastian, 10 a.m.; St. Teresa, 11 a.m.

NORTH SIDE I

St. Aloysius, Reserve Township

St. Anthony Chapel, Troy Hill

Holy Wisdom, North Side

Most Holy Name of Jesus,Troy Hill

St. Peter, North Side

Risen Lord, Marshall/Shadeland

CE:St. Aloysius, 4 p.m.; Holy Wisdom (at St. Boniface Church), 4 p.m., midnight; Most Holy Name of Jesus, 4 p.m., 10 p.m.; St. Peter, 5 p.m. (children's Mass); Risen Lord, 4 p.m.CD:St. Aloysius, 9 a.m.; St. Anthony Chapel, 11:30 a.m.; Holy Wisdom (at St. Boniface Church), 9:30 a.m.; St. Peter, 10:30 a.m.; Risen Lord, 11 a.m.

Vietnamese Catholic

Community, North Side

At St. Boniface Church of Holy Wisdom Parish.CD:2:30 p.m.

NORTH SIDE II

St. John XXIII Quasi Parish, North Side

All Masses at St. Boniface Church of Holy Wisdom Parish.CE:9 p.m.CD:11 a.m.

BRENTWOOD/HAYS/SOUTH PITTSBURGH

Holy Angels, Hays

Holy Apostles(St. Albert the Great), Baldwin

Holy Apostles (St. Basil),Carrick

Holy Apostles (St. Wendelin), Carrick

St. Sylvester, Brentwood

CE:Holy Angels, 5 p.m., 9 p.m.; Holy Apostles (St. Albert), 4 p.m.; Holy Apostles (St. Basil), 4:00 p..m., 11 p.m.; Holy Apostles (St. Wendelin), 6 p.m.; St. Sylvester, 4 p.m., 10 p.m.CD:Holy Angels, 9:30 a.m.; Holy Apostles (St. Albert), 11 a.m.; Holy Apostles (St. Basil), 9 a.m.; Holy Apostles (St. Wendelin), 8 a.m.; St. Sylvester, 10 a.m.

BEECHVIEW/BROOKLINE

St. Catherine of Siena,Beechview

Our Lady of Loreto, Brookline

St. Pamphilus, Beechview

St. Pius X, Brookline

Resurrection, Brookline

CE:St. Catherine, 4 p.m., 7 p.m. (Spanish); St. Pamphilus, 5:30 p.m.; St. Pius X, 4 p.m.; Resurrection, 6 p.m.CD:St. Catherine, 10:30 a.m.; Our Lady of Loreto, 9:30 a.m.; St. Pamphilus, 8 a.m.; St. Pius X, 8 a.m.; Resurrection, 11:30 a.m.

GREENFIELD/HAZELWOOD/OAKLAND

St. Paul Cathedral, Oakland

St. Regis, Oakland

St. Rosalia, Greenfield

St. Stephen, Hazelwood

CE:St. Paul Cathedral, 4 p.m., 6 p.m., 10 p.m.; St. Rosalia, 4 p.m., 10 p.m.; St. Stephen, 5 p.m.CD:St. Paul Cathedral, 10 a.m., noon; St. Regis, 11 a.m.; St. Rosalia, 11 a.m.; St. Stephen, 9:30 a.m.

UPMC Magee-Women'sHospital Chapel (Room 2145)

CD:noon.

CITY CENTER/STRIP DISTRICT

St. Benedict the Moor,Hill District

Epiphany, Uptown

St. Mary of Mercy, Downtown

St. Patrick-St. Stanislaus Kostka (St. Patrick),Strip District

St. Patrick-St. Stanislaus Kostka (St. Stanislaus),Strip District

CE:St. Benedict the Moor, 10 p.m.; Epiphany, 4 p.m. (with music by Interior Castle); St. Mary of Mercy, 4 p.m.; St. Patrick-Stanislaus (St. Stanislaus), 4 p.m., midnight.CD:St. Benedict the Moor, 10 a.m.; Epiphany, 9 a.m.; St. Mary of Mercy, noon; St. Patrick-Stanislaus (St. Patrick), 6 a.m.; St. Patrick-St. Stanislaus (St. Stanislaus), 9 a.m.

EAST END/POINT BREEZE/WILKINSBURG

St. Bede, Point Breeze

St. Charles Lwanga (Mother of Good Counsel), East End

St. James, Wilkinsburg

CE:St. Bede, 4 p.m. (children's Mass), 10 p.m. (traditional Mass); St. James, 4 p.m.CD:St. Bede, 9 a.m.; St. James, 10 a.m.; Mother of Good Counsel, 11 a.m.

MORNINGSIDE/SHADYSIDE/STANTON HEIGHTS

St. Raphael, Morningside

Sacred Heart, Shadyside

CE:St. Raphael, 4 p.m., midnight; Sacred Heart, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Raphael, 9 a.m.; Sacred Heart, 9 a.m.

BLOOMFIELD/GARFIELD/LAWRENCEVILLE/POLISH HILL

Immaculate Heart of Mary, Polish Hill

St. Maria Goretti (Immaculate Conception), Bloomfield

St. Maria Goretti (St. Lawrence O'Toole), Garfield

Our Lady of the Angels,Lawrenceville

CE:Immaculate Heart of Mary, 5:30 p.m., midnight (with combined three-parish choir, featuring musical prelude of Polish and English carols at 11:40 p.m.); St. Maria Goretti (Immaculate Conception), 5 p.m.; Our Lady of the Angels, 4 p.m. (with children's choir).CD:St. Maria Goretti (St. Lawrence O'Toole), 10 a.m. (with Sweet Rejoicing choir); Our Lady of the Angels, 9:30 a.m.

VICARIATE 2

CARNEGIE/GREEN TREE/SCOTT

St. Elizabeth Ann Seton,Carnegie

St. Margaret of Scotland, Green Tree

SS. Simon and Jude,Scott Township

CE:St. Elizabeth Ann Seton, 4:30 p.m., midnight; St. Margaret, 4 p.m., 10 p.m.; SS. Simon and Jude, 4 p.m., 6 p.m.CD:St. Elizabeth Ann Seton, 11:30 a.m.; St. Margaret, 10 a.m.; SS. Simon and Jude, 8 a.m., 11 a.m.

MOUNT LEBANON/SCOTT

St. Bernard, Mount Lebanon

Our Lady of Grace, Scott Township

CE:St. Bernard, 4 p.m. (both in Clairvaux Hall and church), 6 p.m., 11 p.m.; Our Lady of Grace, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Bernard, 7 a.m., 9 a.m., 11 a.m.; Our Lady of Grace, 8 a.m., 11:30 a.m.

McKEESPORT/VERSAILLES/WHITE OAK

St. Angela Merici, White Oak

Corpus Christi, McKeesport

St. Patrick, McKeesport

St. Robert Bellarmine, East McKeesport

CE:St. Angela Merici, 4 p.m., 10 p.m.; Corpus Christi, 4 p.m.; St. Patrick, 4 p.m.; St. Robert Bellarmine, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Angela Merici, 11 a.m.; Corpus Christi, 10 a.m.; St. Patrick, 8:30 a.m.

CHURCHILL/TURTLE CREEK/WILMERDING

St. Colman, Turtle Creek

St. John Fisher, Churchill

St. Jude, Wilmerding

CE:St. Colman, 4 p.m., 6 p.m.; St. John Fisher, 6 p.m. (children's Mass), 10 p.m.; St. Jude, 4 p.m.CD:St. Colman, 10 a.m.; St. Jude, 10 a.m.

BRADDOCK/FOREST HILLS/SWISSVALE

Good Shepherd, Braddock

Good Shepherd (Sacred Heart), Braddock Hills

Madonna del Castello, Swissvale

St. Maurice, Forest Hills

Word of God, Swissvale

CE:Good Shepherd, 4 p.m.; Madonna del Castello, 4 p.m.; St. Maurice, 4:30 p.m., 7:30 p.m., midnight; Word of God, 6:30 p.m., midnight.CD:Good Shepherd (Sacred Heart), 11 a.m.; Madonna del Castello, 10 a.m.; St. Maurice, 9 a.m.

CASTLE SHANNON/MOUNT LEBANON

St. Anne, Castle Shannon

St. Winifred, Mount Lebanon

CE:St. Anne, 4 p.m., 6 p.m., midnight; St. Winifred, 4:30 p.m., 10 p.m.CD:St. Anne, 8:30 a.m., 11 a.m.; St. Winifred, 10 a.m.

BETHEL PARK/SOUTH PARK/WHITEHALL

St. Gabriel, Whitehall

St. Germaine, Bethel Park

Nativity, South Park

St. Valentine, Bethel Park

CE:St. Gabriel, 4 p.m., 10 p.m.; St. Germaine, 4 p.m.; Nativity, 4 p.m.; St. Valentine, 4 p.m., 7 p.m.CD:St. Gabriel, 11 a.m.; St. Germaine, 8 a.m.; Nativity, 9 a.m.; St. Valentine, 10 a.m.

FINLEYVILLE/JEFFERSON HILLS/PETERS

St. Benedict the Abbot,Peters Township

St. Francis of Assisi, Finleyville

St. Isaac Jogues,Jefferson Hills

CE:St. Benedict the Abbot, 4 p.m. (children's Mass), 6 p.m., 10 p.m.; St. Francis of Assisi, 4 p.m. (children's Mass), 8 p.m.CD:St. Benedict the Abbot, 10 a.m.; St. Francis of Assisi, 8 a.m.; St. Isaac Jogues, 9:30 a.m.

SOUTH PARK/UPPER ST. CLAIR

St. Joan of Arc, South Park

St. Louise de Marillac,Upper St. Clair

CE:St. Joan of Arc, 4 p.m., 6 p.m., midnight; St. Louise, 4 p.m. (church and gym), 6 p.m., 8 p.m., midnight.CD:St. Joan, 9 a.m., 11 a.m.; St. Louise, 9 a.m., 11 a.m., 12:30 p.m.

BETHEL PARK/UPPER ST. CLAIR

St. John Capistran, Upper St. Clair

St. Thomas More, Bethel Park

CE:St. John, 5 p.m., 9 p.m.; St. Thomas More, 4 p.m., 7 p.m., 10 p.m.CD:St. John, 9 a.m., 11 a.m.; St. Thomas More, 10 a.m.

BRIDGEVILLE/CECIL

St. Barbara, Bridgeville

Holy Child, Bridgeville

St. Mary, Cecil

CE:St. Barbara, 4 p.m., 6 p.m.; Holy Child, 4 p.m., 10 p.m.; St. Mary, 4 p.m., 8 p.m.CD:St. Barbara, 9:30 a.m.; Holy Child, 11 a.m.; St. Mary, 10:30 a.m.

CLAIRTON/JEFFERSON HILLS/PLEASANT HILLS/WEST MIFFLIN

St. Clare of Assisi, Clairton

St. Elizabeth of Hungary, Pleasant Hills

Holy Spirit, West Mifflin

St. Thomas A Becket, Jefferson Hills

CE:St. Clare, 4:30 p.m.; St. Elizabeth, 4 p.m., 6 p.m., 8 p.m., midnight; Holy Spirit, 4 p.m., 10 p.m.; St. Thomas, 4 p.m., 8 p.m., 10 p.m.CD:St. Clare, 9:30 a.m.; St. Elizabeth, 8 a.m., 10:30 a.m.; Holy Spirit, 9 a.m.; St. Thomas, 9 a.m., 11 a.m.

DUQUESNE/WEST MIFFLIN

St. Agnes, West Mifflin

Christ, Light of the World, Duquesne

Holy Trinity, West Mifflin

St. Joseph, Duquesne

CE:St. Agnes, 4 p.m.; Christ, Light of the World, 9 p.m.; Holy Trinity, 4 p.m.; St. Joseph, 4 p.m.CD:St. Agnes, 10 a.m.; Holy Trinity, 8 a.m.

HOMESTEAD/MUNHALL/WEST MIFFLIN/WHITAKER

St. Maximilian Kolbe,Homestead

Resurrection, West Mifflin

St. Rita, Munhall Gardens/Whitaker

St. Therese of Lisieux, Munhall

CE:St. Maximilian Kolbe, 4 p.m., 8 p.m. (with Christmas choir, followed by free dinner in church hall); St. Rita, 6 p.m. (with choir); St. Therese, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Maximilian Kolbe, 10:30 a.m.; Resurrection, 9 a.m.; St. Rita, 11:45 a.m.; St. Therese, 7:30 a.m.

VICARIATE 3

CHARLEROI/DONORA/MONONGAHELA

St. Damien of Molokai, Monongahela

Mary, Mother of Church, Charleroi

Our Lady of the Valley, Donora

CE:St. Damien, 4:30 p.m., midnight; Mary, Mother of the Church, 4:30 p.m.; Our Lady of the Valley, 4:30 p.m.CD:St. Damien, 11 a.m.; Mary, Mother of Church, 8:30 a.m.; Our Lady of the Valley, 9:30 a.m.

CORAOPOLIS/CRESCENT/MOON

St. Joseph, Coraopolis

St. Margaret Mary, Moon Township

CE:St. Joseph, 4 p.m., 8 p.m.; St. Margaret Mary, 4 p.m. (with children's choir), 6 p.m. (with contemporary music group), 9 p.m. (with adult choir, music prelude at 8:40 p.m.).CD:St. Joseph, 8 a.m., 10 a.m.; St. Margaret Mary, 9 a.m., 11 a.m. (both with cantor).

Felician Sisters ofOur Lady of Sacred Heart Convent,Moon Township

CE:7:30 p.m.CD:9 a.m.

ALEPPO/SEWICKLEY

St. James, Sewickley

St. Mary, Aleppo Township

CE:St. James, 4 p.m. (children's choir), 7 p.m. (with cantor), 10 p.m. (music prelude at 9:30 p.m., with adult/bell choirs).CD:St. James, 8 a.m. (with cantor), 11 a.m.

AVELLA/BURGETTSTOWN/FORT CHERRY AREA/WEST ALLEGHENY AREA

St. Alphonsus, McDonald

St. Ann, Bulger

St. Columbkille, Imperial

St. Michael, Avella

Our Lady of Lourdes,Burgettstown

St. Patrick, Oakdale

CE:St. Alphonsus, 4 p.m., 10 p.m.; St. Ann, 6 p.m.; St. Columbkille, 4 p.m., 6:30 p.m., 10 p.m.; St. Michael, 4 p.m.; Our Lady of Lourdes, 4 p.m., 7 p.m., midnight; St. Patrick, 4 p.m.CD:St. Alphonsus, 8:30 a.m.; St. Ann, 9 a.m.; St. Columbkille, 8 a.m., 11 a.m.; St. Michael, 11 a.m.; Our Lady of Lourdes, 10 a.m.; St. Patrick, 10:30 a.m.

KENNEDY/McKEES ROCKS/ROBINSON

Holy Trinity,Robinson Township

St. John of God (St. Mary), McKees Rocks

St. Malachy,Kennedy Township

CE:Holy Trinity, 4 p.m., 6:30 p.m., 10 p.m.; St. John, 4:30 p.m., 8 p.m., midnight; St. Malachy, 4 p.m., 6:30 p.m., 10 p.m.CD:Holy Trinity, 9 a.m., 11 a.m.; St. John, 9:45 a.m.; St. Malachy, 8 a.m., 11 a.m.

CRAFTON

St. Philip (Ascension), Ingram

St. Philip, Crafton

CE:St. Philip (Ascension), 5:30 p.m.; St. Philip, 4 p.m., 6 p.m., midnight.CD:St. Philip (Ascension), 9:30 a.m.; St. Philip, 7 a.m., 9 a.m., 11 a.m.

AMBRIDGE/BADEN/CONWAY/FRANKLIN PARK

Good Samaritan, Ambridge

St. John theBaptist, Baden

SS. John and Paul, Franklin Park/Marshall Township

CE:Good Samaritan, 4 p.m., midnight; St. John the Baptist, 4:30 p.m.; SS. John and Paul, 4 p.m., 6 p.m., 8 p.m., 10 p.m.CD:Good Samaritan, 11 a.m.; St. John the Baptist, 8 a.m., 10 a.m.; SS. John and Paul, 8 a.m., 10 a.m.

BEAVER/FREEDOM/NEW BRIGHTON/ROCHESTER

St. Cecilia, Rochester

St. Felix, Freedom

Holy Family, New Brighton

SS. Peter and Paul, Beaver

CE:St. Cecilia, 4 p.m., 7 p.m., 10 p.m.; St. Felix, 4 p.m.; Holy Family, 4:30 p.m., 10 p.m.; SS. Peter and Paul, 4 p.m. (children's Mass), 6:15 p.m., 10 p.m.CD:St. Cecilia, 10 a.m.; St. Felix, 10 a.m.; Holy Family, 10 a.m.; SS. Peter and Paul, 8 a.m., 11 a.m.

BEAVER FALLS/CHIPPEWA/DARLINGTON/MIDLAND

St. Blaise, Midland

St. Monica, Beaver Falls/Chippewa Township

CE:St. Blaise, 4 p.m.; St. Monica, 4 p.m. (church and Founders Hall), 8 p.m., midnight.CD:St. Blaise, 10 a.m.; St. Monica, 9 a.m. and 10:45 a.m.

ALIQUIPPA/CENTER/HOPEWELL/MONACA

St. Frances Cabrini, Center Township

St. John the Baptist, Monaca

Our Lady of Fatima, Hopewell Township

St. Titus, Aliquippa

CE:St. Frances Cabrini, 4 p.m. (church and hall), midnight; St. John the Baptist, 4 p.m., 7 p.m., midnight; Our Lady of Fatima, 4 p.m., 10 p.m.; St. Titus, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Frances Cabrini, 9 a.m.; St. John the Baptist, 10 a.m.; Our Lady of Fatima, 10 a.m.; St. Titus, 11 a.m.

SOUTHEAST WASHINGTON COUNTY

St. Katharine Drexel,Southeast Washington

CE:4 p.m. (Bentleyville); 4 p.m. (Fredericktown); 6 p.m. (California).CD:9 a.m. (California); 10 a.m. (Fredericktown); 11 a.m. (Bentleyville).

WESTERN WASHINGTON COUNTY

St. Hilary, Washington

Immaculate Conception, Washington

Immaculate Conception(Sacred Heart), Claysville

CE:St. Hilary, 4 p.m.; Immaculate Conception, 4 p.m. (church and hall), 6 p.m., midnight; Immaculate Conception (Sacred Heart), 9 p.m.CD:St. Hilary, 10:30 a.m.; Immaculate Conception, 8 a.m., 12:15 p.m.

GREENE COUNTY

St. Ann, Waynesburg

St. Hugh, Carmichael

St. Ignatius, Bobtown

Our Lady of Consolation, Nemacolin

Our Lady of Consolation(St. Mary), Crucible

Our Lady of Consolation(Sacred Heart), Rices Landing

St. Thomas (St. Marcellus), Jefferson

St. Thomas (St. Thomas), Clarksville

CE:St. Ann, 4 p.m.; St. Hugh, 6 p.m., 9 p.m.; Our Lady of Consolation (Sacred Heart), 8 p.m.; St. Thomas (St. Marcellus), 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Ann, 8:30 a.m.; St. Hugh, 9 a.m.; St. Ignatius, 10:30 a.m.; St. Thomas (St. Marcellus), 11 a.m.

CANONSBURG/MEADOW LANDS/MUSE

Holy Rosary, Muse

Our Lady of the Miraculous Medal, Meadow Lands

St. Patrick, Canonsburg

CE: Holy Rosary, 4 p.m., 6 p.m.; Our Lady of Miraculous Medal, 4 p.m., 8:30 p.m. (Spanish Mass); St. Patrick, 4 p.m., 10 p.m.CD:Holy Rosary, 9 a.m.; Our Lady of Miraculous Medal, 10 a.m. (English Mass); St. Patrick, 7:30 a.m., 10:30 a.m.

VICARIATE 4

CARBON CENTER/CHICORA/NORTH OAKLAND

St. Joseph, North Oakland

Mater Dolorosa, Chicora

St. Wendelin, Carbon Center

CE:Mater Dolorosa, 4:30 p.m.; St. Joseph, 7 p.m.St. Wendelin, 4 p.m., midnight.CD:Mater Dolorosa, 8:30 a.m.;St. Wendelin, 10 a.m.

NEW CASTLE

St. Camillus,Neshannock Township

Christ the King (St. Anthony), Bessemer

St. James the Apostle,Pulaski

St. Joseph the Worker,New Castle

Mary, Mother of Hope,New Castle

St. Vincent de Paul,New Castle

St. Vitus, New Castle

CE:St. Camillus, 4 p.m.; Christ the King (St. Anthony), 4 p.m.; Mary, Mother of Hope, 4 p.m.; St. James, 7 p.m.; St. Joseph, 4 p.m.;St. Vincent de Paul, midnight; St. Vitus, 4 p.m.CD:St. Camillus, 10 a.m.; Mary, Mother of Hope, 11:30 a.m.; St. Vitus, 8 a.m.

NORTHERN BUTLER COUNTY

St. Alphonsus (St. Louis), West Sunbury

St. Christopher, Prospect

St. Peter, Slippery Rock

St. Peter (St. Anthony), Forestville

CE: St. Alphonsus (St. Louis), 7 p.m.; St. Christopher, 4 p.m., midnight; St. Peter, 4 p.m., 6 p.m.; St. Peter (St. Anthony), 10 p.m. CD: St. Alphonsus (St. Louis), 8 a.m.; St. Christopher, 11 a.m.; St. Peter, 10 a.m. No Masses at Newman Center.

BUTLER/CENTER/LYNDORA/MERIDIAN

St. Andrew, Center Township

St. Fidelis, Meridian

St. Michael, Butler

St. Paul, Butler

St. Peter, Butler

CE:St. Andrew, 4:30 p.m.; St. Fidelis, 4 p.m., 10 p.m.; St. Michael, 4 p.m., midnight; St. Paul, 4 p.m., 7 p.m., 10 p.m.; St. Peter, 4 p.m.CD:St. Andrew, 11 a.m.; St. Fidelis, 11:30 a.m.; St. Paul, 8 a.m.; St. Peter, 11 a.m.

CRANBERRY/ELLWOOD CITY/ZELIENOPLE

St. Ferdinand, Cranberry Township

St. Gregory, Zelienople

Holy Redeemer, Ellwood City

CE:St. Gregory, 4 p.m., 6 p.m., 10 p.m.; St. Ferdinand, 4 p.m. (church and hall), 6 p.m., 8 p.m., midnight; Holy Redeemer, 5 p.m., 10 p.m.CD:St. Gregory, 10 a.m.; St. Ferdinand, 8 a.m., 10 a.m., noon; Holy Redeemer, 9 a.m., 11 a.m.

WEXFORD

St. Alexis, Wexford

St. Alphonsus, Wexford

CE:St. Alexis, 4 p.m. (with children's choir), 7 p.m. (contemporary music), 10 p.m. (traditional adult choir, handbells and instrumentalists, 30-minute carol services starts at 9:30 p.m.); St. Alphonsus, 4 p.m. (children's choir and instrumentalists,with 20-minute prelude), 10 p.m. (traditional adult choir, handbells and instrumentalists, with 30-minute prelude).CD:St. Alexis, 10 a.m. (traditional choir with instrumentalists); St. Alphonsus, 8 a.m. (with traditional handbells and choir, and 20-minute prelude).

HAMPTON/RICHLAND

St. Catherine of Sweden, Hampton Township

St. Richard,Richland Township

CE:St. Catherine, 4 p.m., 4:10 p.m. (Farmer Hall), 6:30 p.m., midnight; St. Richard, 4 p.m., 4:10 p.m. (social hall), 6:30 p.m., 10 p.m.CD:St. Catherine, 9:15 a.m., St. Richard, 10 a.m.

ADAMS/CRANBERRY/GLADE MILLS

Holy Sepulcher, Glade Mills

St. Kilian, Adams/Cranberry townships

CE:Holy Sepulcher, 4 p.m., 6 p.m., 8 p.m., midnight; St. Kilian, 4 p.m. (church and North Catholic auditorium), 6 p.m., 8 p.m., 10 p.m.CD:Holy Sepulcher, 10:30 a.m.; St. Kilian, 8 a.m., 10 a.m., noon (all in church). No 5 p.m. Mass.

UPPER ALLEGHENY VALLEY

St. Alphonsus, Springdale

Holy Family, Creighton

Holy Martyrs, Tarentum

St. Joseph (St. Ladislaus), Natrona

Our Lady of the Most Blessed Sacrament, Natrona Heights

Our Lady of the Most Blessed Sacrament (Our Lady of Perpetual Help), Natrona Heights

Our Lady of Victory, Harwick

CE:St. Alphonsus, 6 p.m.; Holy Family, 9 p.m.; Holy Martyrs, 4 p.m.; St. Joseph, 6 p.m.; Our Lady of Most Blessed Sacrament, 4 p.m. (church and hall), 10 p.m.; Our Lady of Victory, 4 p.m., 9:30 p.m.CD:St. Alphonsus, 10:30 a.m.; Holy Martyrs, 11 a.m.; St. Joseph, 10 a.m.; Our Lady of Most Blessed Sacrament, 11 a.m.; Our Lady of Most Blessed Sacrament (Our Lady of Perpetual Help), 8 a.m.; Our Lady of Victory, 8:30 a.m.

BAIRDFORD/RUSSELLTON

Transfiguration, Russellton

St. Victor, Bairdford

CE:Transfiguration, 4:30 p.m., 8 p.m.; St. Victor, 4 p.m., 6 p.m., 10 p.m.CD:Transfiguration, 9 a.m.; St. Victor, 11 a.m.

LOWER ALLEGHENY VALLEY

St. Joseph, O'Hara Township

St. Juan Diego (St. Mary), Sharpsburg

St. Juan Diego (Madonna of Jerusalem), Sharpsburg

St. Pio of Pietrelcina(St. Edward), Blawnox

St. Pio of Pietrelcina(St. Francis of Assisi),Harmar

St. Scholastica, Aspinwall

CE:St. Joseph, 4 p.m., 7 p.m.; St. Juan Diego (St. Mary), 4 p.m., midnight; St. Pio (St. Edward), 7 p.m.; St. Scholastica, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Joseph, 10 a.m.; St. Juan Diego (Madonna of Jerusalem), 10:30 a.m.; St. Pio (St. Edward), 10 a.m.; St. Pio (St. Francis of Assisi), 8 a.m., noon; St. Scholastica, 9:30 a.m.

MONROEVILLE/PENN HILLS

St. Bernadette, Monroeville

North American Martyrs, Monroeville

North American Martyrs (St. Michael), Pitcairn

St. Susanna, Penn Hills

St. Gerard Majella, Penn Hills

CE:St. Bernadette, 4 p.m. (children's Mass), 6:30 p.m. (with contemporary choir), midnight (with parish choir); North American Martyrs, 4 p.m., 10 p.m. (choral program begins at 9:45 p.m.);St. Susanna, 4 p.m.; ;St. Gerard Majella, 10 p.m.CD:St. Bernadette, 10 a.m.; North American Martyrs, 10 a.m.; North American Martyrs (St. Michael), 9:30 a.m.;St. Susanna, 9 a.m.; St. Gerard Majella, 10 a.m.

OAKMONT/PLUM/VERONA

St. Irenaeus, Oakmont

St. Januarius, Plum

St. John the Baptist, Plum

St. Joseph, Verona

Our Lady of Joy, Holiday Park

CE:St. Irenaeus, 4 p.m., 7 p.m., 10 p.m.; St. Januarius, 4 p.m., 10 p.m.; St. John the Baptist, 4 p.m., 7 p.m., 10 p.m.; St. Joseph, 4 p.m., 10 p.m.; Our Lady of Joy, 4 p.m., 10 p.m.CD:St. Irenaeus, 10 a.m.; St. Januarius, 10 a.m.; St. John the Baptist, 10 a.m., St. Joseph, 8 a.m.; Our Lady of Joy, 8 a.m., 10 a.m.


Bishop Zubik's Columns

E-Edition
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Current Magazine
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Most Popular